PDA

PDA
Pembe Domates Ağı, Logo üzerine tıklayarak PDA ana sayfasına gidebilirsiniz... "Pembe Domates Ağı" (PDA): 2006 yılında Avniye ve Mehmet Ata Tansuğ'un bir İstanbul apartmanının balkonundaki "Evde Pembe Domates Serüveni " ile başlayan; daha sonra Türkiye'deki evladiyelik ("heirloom") doğal pembe domateslere sahip çıkarak, onları yine doğal yöntemlerle evlerinin balkon veya bahçelerinde yaşatmaya karar verenlerin katılımıyla oluşan ve genişleyen toplumsal ağ...

27 Temmuz 2008 Pazar

Cherry Domatesim Kızarmaya başladı.Cherry domates fidemde bir tane meyve olduğunu önceki yazımda belirtmiştim. Yeşil olarak çekilmiş fotoğraflarını da bloga yüklemiştim. Ayrıca blog başlığına da koymuştum. O domatesim kızarmaya başladı. Yukarıdaki fotoğraf 26.07.2008 tarihinde sabah saatlerinde çekildi.

Bu fotoğraflar ise 27.07.2008 tarihinde akşam saatlerinde, yukarıda ki fotoğrafın çekiminden yaklaşık 36 saat sonra çekildi. Görüldüğü gibi kızarma oranında farklılıklar gözlenmekte. Sadece sap bölgesinde hafif yeşillik var. Sanırım iç kısmının da tam olarak kızarması için bir kaç gün daha beklemek gerekecek.

Bu arada bu domates fidesi sabah güneşini çok iyi alan bir pencere kenarında durduğu için oldukça güzel gelişmişti. Çok fazla dalları vardı. Bende bu nedenle PDA da gördüğüm bir yazıyı dikkate alarak ilk önce deneme amaçlı olarak dallarından bir tanesini ayırarak yeni bir saksıya aktardım. Bu saksiya aktardığım dal kök vererek gelişmeye başladı. Bunun üzerine ilk fide de budama ve köklenme için dal ayırma işlemi yaptım. Köklenme için ayırıp bir bardak suya koyduğum dalların kökleri uzamaya başladı. Bunların bir kısmını yeni bir saksıya dikmeyi, bir kısmını ise tatilde, bahçe ve ekim imkanları daha iyi olan aile üyelerime götürmeyi düşünüyorum.

Bu arada süs biberimin ilk meyvesinin oluşumunu sağlayan çiçekten sonra açan diğer tüm çiçeklerde meyve oluşumu olmadı. Çiçek açıyor. Daha sonra çiçeği tutan dalcık kısım kuruyor ve dökülüyor. Ne olduğunu anlayamadım. Döllenme oluşmuyor desem ilk çiçekte döllenme oluştu; diğerlerinde oluşmaması mantıksız geliyor. Anlayamadım. Ancak yakın zamanda izine de ayrılacağım için bu yıl sanırım biber gelişimi ile ilgili fazla birşey yapamayacağım. Artık gelecek yıla bakarım.