PDA

PDA
Pembe Domates Ağı, Logo üzerine tıklayarak PDA ana sayfasına gidebilirsiniz... "Pembe Domates Ağı" (PDA): 2006 yılında Avniye ve Mehmet Ata Tansuğ'un bir İstanbul apartmanının balkonundaki "Evde Pembe Domates Serüveni " ile başlayan; daha sonra Türkiye'deki evladiyelik ("heirloom") doğal pembe domateslere sahip çıkarak, onları yine doğal yöntemlerle evlerinin balkon veya bahçelerinde yaşatmaya karar verenlerin katılımıyla oluşan ve genişleyen toplumsal ağ...

11 Mart 2010 Perşembe

2010 yılı Tohum Ekimi - 3


Toprağı hazırladık, ilk aşamada ekilecek tohumları tanıttık. Sıra tohumları toprakla buluşturmakta.
İlk olarak salatalık ve biber tohumlarının bir kısmı.

İkinci olarak pembeler... Yaklaşık 40 civarında pembe domates tohumu ekildi. Artık hobi bahçesine nasıl sığacak bilmiyorum.
Tohumlar çok fazla bastırılmadan toprağın bir cm kadar içine bir çubuk aracılığı ile alındılar. Yerlerinden oynatmayacak şekilde fısfıs ile sulandılar.
Eeee, nede olsa şimdilik Eskişehir'de gündüzleri hava iyi gibi görünse de geceleri soğuk oluyor. Tohumları ilk günden üşütmemek gerek. Kapalı cam balkon olan balkonda, bu geceyi üstleri örtülü olarak geçirecekler.

2010 yılı Tohum Ekimi - 2

Hobi bahçesi olunca doğal olarak sanki tükenmez bir arazimiz varmış gibi oldu. Eşim geçen yılda istemişti ama yetiştirme imkanı olmamıştı. Organik patates yetiştirilecek alanı şimdiden ayırdı. Tek sorun organik veya doğal olarak yetişmiş patates bulabilmek. Bunun içinde birkaç yere haber salındı. Umarım bulabiliriz.
Tarla büyük (!) olunca dikim yapılacak çeşitlerinde çok olması doğal. İlk planda fide olarak yetiştirilmesi gerekenleri pembe domates tohumları başta olmak üzere ayırdım


Beş renkli çin biberi. Bunu eğer çimlenirse bir yada ikisini saksıda, diğerlerini hobi bahçesinde yetiştirmeyi düşünüyorum.

Salatalık tohumu. Şimdilik deneme amaçlı olarak dört tane ektim. Bir tohum sitesinden alınan başka tohumların yanında hediye olarak gelmişti. Marketmore salatalık olarak paketlenmişti.

PDA'da da çokça bahsedilen, www.agaclar.net sitesinden Hhatice hanımın göndermiş olduğu, kendisinin yetiştirdiği organik biber tohumları. Bu yıl hobi bahçesinde kendilerine yer bulacaklar.
Eskişehir'de kamber biberi olarak satılan yeşil ve kırmızı türü olan domates biberi tohumları. Kalın etli, dolma biberden irice ve yassı, görünüm itibariyle domatesi andıran tatlı bir biber türü.
Ve tabi ki pembeler. Sivrihisar pembeleri diyeyim bunlara. İnce kabuklu, lezzetli, mora yakın pembe renk kabuğu olan bir domates. 2009 yılına ait blog güncelerimde fotoğraflarıda var.

2010 yılı Tohum Ekimi - 1


2009 yılında ilk pembe fidelerimi yetiştirmiştim. Bu fideleri evde saksıda ve bir arkadaşın çiftliğinde iki karıklık yerde büyütmüştüm. Bunun yanında yetiştirdiğim fidelerden üç tanesini de bir arkadaşıma vermiştim. Arkadaşım bu fideleri evinin önündeki bahçeye dikmişti.
En iyi domateslerde arkadaşıma verdiğim fidelerden yetişti. Benim çiftlikte ektiğim fidelerden orta boy domates aldım. Ancak arkadaşımın ektiği domatesler yaklaşık 500 gram ağırlığa ulaştılar. Bu domateslerden bir tanesini de bana fide kirası olarak getirmişti arkadaş. İnce kabuklu, sulu ve lezzetli bir domates yemiştik evcek.
Bu yıl PDA'dan tohum isteğim olmadı. Nedeni ise Eylül sonlarında Sivrihisar pazarında bulduğumuz pembe domateslerden almış olduğum tohumlar. Mevsim koşulları itibariyle Eskişehir'e uyacağını düşündüğüm için bu yıl, bu tohumlardan ekim yapmaya karar verdim.
Bu yıl tohum ekimi için köpük bir kutu buldum. Kutunun aynı zamanda kapağıda var. Yani soğuk havalarda üstü örtüldüğünde sera etkisini de oluşturmak mümkün olabilecek.
Temin ettiğim toprağı köpük kutunun yarısından biraz fazla olacak şekilde kutuya yerleştirdim. Güzelce düzelterek tohum ekimine toprağı hazırladım.
Bu yıl belediyeden hobi bahçesi kiraladım. Çok fazla büyük değil. Hobi bahçesinde yer alan kulubelerin yenileme çalışmaları halen devam ediyor. Kullanılacak malzemelerin konulacağı küçük bir kulube ve 66-70 m2 arası toprak. Ayrıca her kulube yanında belediye tarafından dikilmiş bir meyve ağacı var. Bana tahsis edilen yerde ise tesadüf bir dut ağacı var. Buna ençok dutu çok seven kızım ve oğlum sevindi. Ayrıca 3 m2'lik bir yerde önceki yıllarda bana tahsis edilen yeri kullanan kişi tarafından ekilmiş çilek vardı. Tabi çocuklar buna da sevindi.
Bir arkadaştan şimdilik bir torba gübre temin ettim. Yarın işten erken çıkıp, oğlumla bahçeye giderek ilk belleme ve gübrelemeyi yapmayı planlıyorum bir aksilik olmazsa.