PDA

PDA
Pembe Domates Ağı, Logo üzerine tıklayarak PDA ana sayfasına gidebilirsiniz... "Pembe Domates Ağı" (PDA): 2006 yılında Avniye ve Mehmet Ata Tansuğ'un bir İstanbul apartmanının balkonundaki "Evde Pembe Domates Serüveni " ile başlayan; daha sonra Türkiye'deki evladiyelik ("heirloom") doğal pembe domateslere sahip çıkarak, onları yine doğal yöntemlerle evlerinin balkon veya bahçelerinde yaşatmaya karar verenlerin katılımıyla oluşan ve genişleyen toplumsal ağ...

12 Mart 2009 Perşembe

Yeni filizler... Eskiler.


Pembe tohumlarımın filiz vermeye başladığı üçüncü günde sayı biraz daha arttı.
Yeni filizler çıkmaya başladığı gibi eskilerde boynu bükük konumlarından yavaş, yavaş kurtulmaya başladılar.


Bir önceki gün henüz topraktan boy gösteren bu filiz bu sabah itibariyle açık sarı-yeşil renkteki yapraklarının bir bölümünü topraktan çıkarttı.

Topraktan tamamen günyüzüne çıkan bir filiz.


Bu dün "iki dağın arasında kalmışam" türküsü misali çıkan pembe... Biraz daha boy attı ve ilk yapraklarını gösterdi.

Henüz ilk yaprakları o kadar küçük ki... Dokunsan kırılacaklar.


Topraktan günyüzüne çıkma uğraşı devam etmekte...


Boyu biraz kısa ama yaprakları diğerlerine göre daha uzun.


Bir kuğu gibi...


Yeni çıkmaya başlayan bir başka filiz.


Şükür kavuşturana... Sanki birbirlerine sarılmışlar, güneşle buluşmalarını, topraktan çıkıp özgürlüğe kavuşmalarını kutluyorlar.


Yüzeye oldukça yakın olduğunu belirttiğim tohum, köklerini biraz daha geliştirdi.
Hayata daha sıkı tutunabilmek istercesine...

Yüzeye yakın olan tohum; akşam saatlerinde köklerini toprağa salmasına karşın kapçığını bırakamadı.
Sanırım üstü açık olduğundan kapçık bir yere takılıp kalmadı ve içindeki hazineyi henüz bırakmadı.

Asıl sürprizi en sona sakladım doğal olarak. Aşağıda ektiğim tohumlardan çıkan ve boy vermeye başlayan ilk filizler görülmekte.
Rahatça sayıldığı üzere şimdilik 11 adetler.
Yeni topraktan çıkmaya başlayan filizler doğal olarak buradan görülmüyorlar. 3x3 olmak üzere 9 ar gözü olan browni kablarından iki tane kullanmak suretiyle toplam 20 adet tohumu ekmiştim. İki gözde ikişer tohum vardı. Bunlardan bir tanesindeki her iki tohumda filizlendi. Sağdan ikinci sırada arkadaki gözde biri büyük, biri küçük olmak üzere görülüyorlar.
Bu arada geçen yıl, süs biberi ve cherry domates yetiştirdiğimi blogda belirtmiştim. Cherry domatesi Koçtaş'tan fide olarak almıştım. Süs biberini ise fide olarak almıştım.
Bunların tohumlarını bu yıl ekme düşüncesi ile ayırmıştım. Ayrıca pazarda satılan değişik cins süs biberi ve kapıcımızın yetiştirdiği süs biberlerinin tohumlarını ayırmıştım.

Bu hafta sonu planım, bir aksilik olmazsa bu tohumları ekmek. Bunun için browni kabı ve marketlerin peynir koyduğu kapaklı kablardan temin ettim. Kapaklı olanların, havalandırma ve sera etkisi oluşturma için kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Kapağını örttüğümde doğal sera gibi nem ve ısıyı içerisinde tutacak, açtığımda ise havalandırmayı sağlayacak. Ekim sonrası duruma göre havalandırma için belki üzerinde birkaç delik açabilirim.

Bundan sonraki güncellememde pembelerimin son hali ile birlikte biber tohumlarını ekim öykümde olacak.