PDA

PDA
Pembe Domates Ağı, Logo üzerine tıklayarak PDA ana sayfasına gidebilirsiniz... "Pembe Domates Ağı" (PDA): 2006 yılında Avniye ve Mehmet Ata Tansuğ'un bir İstanbul apartmanının balkonundaki "Evde Pembe Domates Serüveni " ile başlayan; daha sonra Türkiye'deki evladiyelik ("heirloom") doğal pembe domateslere sahip çıkarak, onları yine doğal yöntemlerle evlerinin balkon veya bahçelerinde yaşatmaya karar verenlerin katılımıyla oluşan ve genişleyen toplumsal ağ...

29 Mart 2009 Pazar

İlk filizimi şaşırttım...


Viol benzeri browni kabında ektiğim tohumlardan çıkan pembelerimden ikisi aynı yuvada büyümüşlerdi. Bunlardan bir tanesi diğerine göre daha küçük kalmış ve fazlaca gelişmiyor idi.
Bu nedenle belki erken olmakla birlikte filizi şaşırtmayı denemek istedim. Bunun için küçük bir mısır konservesi kutusunu alarak altını deldim, içerisini torf ile doldurduktan sonra filizi dikkatlice toprağı ile birlikte violden çıkarttıktan sonra yeni kabına yerleştirdim.
Yanda şaşırtma sonrası ilk görüntü yer almakta. Can suyunu da verdikten sonra, suyunu süzdürüp, güneşli pencere kenarındaki yerine koydum. Gelişmede fark olacağını umuyorum.

Biberlerim.Pembe domatesler yanında, geçen yıl yetiştirdiğim süs biberi tohumlarını da ekmiş ve ekime ilişkin görüntüleri blogda yayınlamıştım.
Ankara'ya gidişimde 10 günü geçmesine karşın, ekilen biber tohumları henüz filizlenmemişti. Bende bu nedenle gitmeden önce biber ektiğim kabları, güney cephede olan güneş alan odada, pembe domateslerimin yanına koymuştum.

Ankara dönüşü yer değişikliğinin faydası olduğunu ve biberlerimin filizlenmeye başladığını gördüm. 27 Martta bir tane tohum filizlenmiş iken, 29 Mart itibariyle filizlenen tohum sayısı altıya ulaştı.

Filizlenen tohumlara ilişkin değişik görüntüler yanda ve yukarıda yer almakta.
Bunlarda yavaş yavaş gelişmekteler artık.
Bu arada daha önceden ektiğim ve tomurcuklanmanın başladığını belirttiğim süs biberime ise gelişim biraz daha artmış durumda. Birkaç gün içerisinde ilk çiçekler açar diye düşünüyorum.
Bu biberde ışık alan, ancak güneş görmeyen bir yerde duruyordu. Gelişimi biraz hızlandırmak için güneş alan güney cephe bir odada pencere kenarına alındı.
Gelişim ayrıntıları doğal olarak sizlerle paylaşılacak.

Fideleşme.20 Martta blogumu güncelledikten sonra, 22 Martta 5 günlük bir eğitim için Ankara'ya gitmiştim.

Eğitim dönüşü filizlerimdeki fideleşmenin daha da arttığını gördüm.


Yandaki fotoğraflarda genel olarak alınmış görüntüler yer almakta.Pembelerimin sağlık durumları ise genel olarak iyi. Güneş alan bir pencere kenarına koyduğum için, filizler çok fazla uzamadı. Boyları kısa kaldı. Şu anda ise gövde kalınlaşmakta.


Bu ise ilk çıkan filizin yakın çekim görüntüsü.

Tüm pembeler bu şekildemi bilmiyorum. İkinci çıkan yapraklar hafif siyahımsı yeşil renkte.