PDA

PDA
Pembe Domates Ağı, Logo üzerine tıklayarak PDA ana sayfasına gidebilirsiniz... "Pembe Domates Ağı" (PDA): 2006 yılında Avniye ve Mehmet Ata Tansuğ'un bir İstanbul apartmanının balkonundaki "Evde Pembe Domates Serüveni " ile başlayan; daha sonra Türkiye'deki evladiyelik ("heirloom") doğal pembe domateslere sahip çıkarak, onları yine doğal yöntemlerle evlerinin balkon veya bahçelerinde yaşatmaya karar verenlerin katılımıyla oluşan ve genişleyen toplumsal ağ...

19 Mart 2010 Cuma

Hobi bahçesinden...

Belediyeden hobi bahçesi kiraladığımı belirtmiştim. Kiralanan hobi bahçesinde önceki dönem kulubeler kaba olarak yapılmış ve kiracılar kendilerince kulubenin etrafını kapatmışlar. Ancak bu dönem belediye kulubeleri ahşaptan, bahçeye bakan bir pencere ve bir kapı olacak şekilde düzenlemeye başladı. Bu işler birazda havanın iyi gitmesine bağlı olduğu için henüz tüm kulubeler yapılmış değil.

Kulubelerin bitmiş hali arka tarafta göründüğü gibi olacak. Kulubelerin içerisinde ayrıca bir malzeme sandığı bulunuyor.
Fotoğrafta blog sahibi bahçesini bellerken görünüyor.
Kulubelerin eski hali ise aşağıda göründüğü şekildeydi. Belediye kulubeleri bu şekilde yapmış ve kiracılar kendi imkanları ile branda, plastik gibi malzemeler kullanarak etrafını kapatmış.
Fotoğrafta oğlum bahçeyi bellerken görüntülendi. Belleme yapılan yer bahçenin sınır yeri. Fotoğraf alt kenarındaki tahtalar ile bu sınır belirlenmiş durumda. Alt kenardan kulubenin altındaki yola kadar bahçe. Sol tarafta görünen ağaç dut ağacı ve altındaki bölümde çilekler var.
İlk gün oğlumla giderek fotoğraf alt kenarına paralel görünen bölgeyi belledik.
İkinci gün ise oğlumun dersanesi nedeniyle ben gittim. Üçüncü fotoğrafta ters L şeklinde görünen bölgeyi belledim. Sonrasında ise havalar soğudu, hatta kar yağdı, arkasından mesai başlayınca bahçeye uğrama imkanım olmadı.
Hafta içi havalar aksine çok güzel gitti. Havalar soğuk olmasına karşın her gün güneş vardı. Bu nedenle yarın öğleden sonra tekrar bahçeye giderek kalan kısımları bitirmeye çalışacağım.
Umarım hedeflediğim gibi kalan yerleri bitirebilirim. Çünkü sonrasında gübrelemeyi ve toprağın tava gelmesini beklemeyi planlıyorum. Bu arada yağacak yağmurlar nedeniyle toprak gübrenin içerdiği besini içine alacak, güçlenecek. Ayrıca yağışlar nedeniyle toprakta sertleşme olursa yeniden belleme için zaman kalacak bana.
Sonrasında ise ekim alanlarının belirlenmesi ve dikime sıra gelecek.

Pembeler çimlenmeye başladı


2010'un ilk günlüklerinde pembe domates tohumlarının ekim işlemini anlatmıştım.
Ancak anlatmadığım işyerinde ektiğim pembe domates tohumlarının ekimi idi. Geçen yıl olduğu gibi küçük pasta kutusunu viyol olarak kullandım. Her yuvaya ikişer tohum ektim. Toprak olarak ise Hindistancevizi torfu, torf, perlit ve vermikulit karışımı kullandım.
Tohumlar yaklaşık bir hafta içerisinde çimlendi. Yalnız pencereden biraz uzak oldukları için ışığa doğru yönelme eğilimindeler. Yine iki tanesi dışında diğerleri tohum keseciklerinden kurtulamadılar. Şu anda 12 tohum çimlenmiş durumda. Çimlenecek beş veya altı tohum daha var.
Bu çimlenme kabı doğal olarak. Çimlenme tamamlanıp, kotileton yaprakları düşerek ilk 5-6'ıncı yaprakların oluşumu sonrasında şaşırtma yapılacak. Küçük fide torbaları geçen yıldan hazırlanmıştı. Fide torbalarında biraz daha büyüdükten sonra ise havaların ısınmasıyla hobi bahçesinde kendileri için ayrılan yere dikilecekler.